Rozliczenie z ZUS

Kategoria: Blog

Fotolia 65132010 Subscription Monthly M 1200x540

Niełatwy żywot przedsiębiorcy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często prezentowane jest jako łatwy i przyjemny sposób na niezależność finansową. W rzeczywistości jednak przedsiębiorcy nie mają prostego życia. Własna działalność związana jest z samodzielnym pozyskiwaniem klientów i realizacją zleceń. Organizacją i prowadzeniem kampanii reklamowych oraz rozwiązywaniem wszelkich urzędowych problemów. Jednak jednym z głównych zmartwień jest rozliczanie z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie był przyjazną instytucją. Wielu przedsiębiorców zbankrutowało w wyniku nieprawidłowości w rozliczeniach. Z tego powodu na naszym blogu pragniemy podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą na temat formy rozliczeń z ZUS.

 

Formy rozliczania z ZUS

Przedsiębiorcy muszą opłacać składki ZUS za siebie i pracowników. Składki dotyczą ubezpieczenia: emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz zdrowotnego. Dodatkowo mają możliwość opłacania ubezpieczenia chorobowego. Czas podlegania obowiązku rozpoczyna się wraz z dniem złożenia wnioski do ubezpieczenia, a kończy z dniem zawieszenia działalności. Ponadto przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy, w sytuacji gdy kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wyniesie tyle co minimalne wynagrodzenie, czyli 1750 zł.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do wpłacania składek oraz wykazywania comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. Składki i formularz należy składać do 10. dnia każdego miesiąca, w sytuacji gdy samodzielnie prowadzi działalność, lub do 15. dnia każdego miesiąca, jeśli zatrudnia pracowników. W 2015 roku najniższa składka wynosiła 2375,4 zł. Stanowi ona około 60% prognozowanego comiesięcznego wynagrodzenia.

Opłaty związane z ZUS bywają problematyczne, gdyż każda niedopłata związana jest z karą finansową. By uchronić się przed konsekwencjami niewiedzy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

<a href=pinit fg en rect gray 20