Co to jest e-księgowość?

Kategoria: Blog

usługi księgowości

Internet jest wykorzystywany już w każdej dziedzinie życia. Komunikacja on-line ułatwia współpracę, zwłaszcza gdy partnerzy biznesowi znajdują się na dwóch końcach świata i dzieli ich kilka stref czasowych. Mogą wymieniać maile z załącznikami całą dobę, bez konieczności nękania drugiej strony telefonami w środku nocy. Przez Internet robimy zakupy, ubezpieczamy samochody czy uczymy się języka obcego. Nic więc dziwnego, że przez Internet świadczy się też usługi księgowe.

Niewidzialna księgowa

Na czym polega nowoczesna e-księgowość? Firma zatrudniająca e-księgową przeważnie w ogóle jej nie spotyka. Umowa podpisywana jest przez Internet, tak też wysyłane są wszystkie dokumenty. Wirtualne biuro księgowe musi regularnie otrzymywać od obsługiwanej firmy wymagane skany dokumentów i bieżące istotne informacje. Jeśli zdarzy się (a zdarza się to bardzo rzadko), że księgowa potrzebuje dokumentów w wersji papierowej, wysyła się je tradycyjną pocztą. Cała komunikacja i wymiana informacji ogranicza się do używania Internetu i telefonu. W dobie skanerów, video-konferencji, i  wszechobecnego WI-FI taka współpraca to naprawdę nic nadzwyczajnego.

Zalety e-księgowości

Podstawową zaletą e-księgowości jest jej koszt. Nie zatrudniamy pracownika, a  swoim biurze nie musimy wydzielać miejsca dla księgowej i ton segregatorów. Nie musimy także dowozić codziennie niezliczonych ilości dokumentów do biura księgowego i regularnie go odwiedzać w celu wyjaśniania bieżących spraw. E-księgowość jest najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza dla jednoosobowych działalności gospodarczych, gdyż mają one niewiele dokumentów do okiełznania. Plusem dokumentacji on-line jest łatwy dostęp do niej o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności angażowania biura księgowego. Korzystając z e-księgowości oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas.

<a href=pinit fg en rect gray 20