Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Kategoria: Blog

dokumenty przy laptopie

W celu uszczelnienia systemu podatkowego od 2016 roku stopniowo wprowadzany był obowiązek przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego (w skrócie JPK) do organów administracji skarbowej. Dzięki temu zyskały one większą kontrolę nad podatnikami (przedsiębiorcami) prowadzącymi duże firmy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikro przedsiębiorstwa.

Dlaczego wprowadzono JPK?

Dzięki przesyłanym co miesiąc informacjom w przypadku JPK VAT (obowiązkowy dla czynnych podatników VAT) lub informacjom dostępnym na żądanie organów kontroli skarbowej (w przypadku reszty przedsiębiorców) łatwiej jest zapobiegać oszustwom podatkowym. Co więcej, dzięki JPK organy administracji skarbowej zyskują dostęp do kompletu ujednoliconych informacji dotyczących m.in. ksiąg rachunkowych i wyciągów bankowych przedsiębiorców, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję.

Jakie pliki wchodzą w skład JPK?

W skład Jednolitego Pliku Kontrolnego wchodzi kilka różnych rodzajów plików, które odnoszą się m.in. do ewidencji przychodów, ksiąg rachunkowych, danych z magazynów, danych z księgi przychodów i rozchodów oraz danych z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT.

Czy Jednolity Plik Kontrolny utrudnia życie przedsiębiorców?

Jednolity Plik Kontrolny jest sposobem na uszczelnienie systemu podatkowego oraz umożliwia szybką weryfikację przez organy kontroli skarbowej otrzymywanych od przedsiębiorców informacji. Dzięki niemu możliwe jest m.in. porównanie danych przesłanych przez przedsiębiorcę oraz jego kontrahentów, co ułatwia wykrycie nieprawidłowości. Chcąc uniknąć błędów księgowych, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy biura księgowego, które zajmie się niezbędnymi formalnościami. Pozwala to w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu i uniknąć problemów związanych z prowadzeniem księgowości firmy. Oferujemy tradycyjne usługi oraz usługę e-księgowości. Wspieramy przedsiębiorców w dążeniu do sukcesu rynkowego oraz pomagamy osobom, które dopiero myślą o założeniu własnej firmy. Specjalizujemy się w obsłudze księgowej małych i średnich przedsiębiorstw, oferując profesjonalne i kompleksowe usługi księgowe w konkurencyjnych cenach.

<a href=pinit fg en rect gray 20