Czy księgi handlowe można prowadzić samodzielnie?

Kategoria: Blog

księga handlowa

W dobie Internetu i coraz większej liczby dostępnych narzędzi rachunkowych, przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do prowadzenia pełnej rachunkowości, zastanawiają się, czy prowadzenie ksiąg rachunkowych we własnym zakresie jest możliwe i korzystne. Zgodnie z polskim prawem – tak – można prowadzić księgowość samodzielnie, nie trzeba zatrudniać do tego biur rachunkowych czy samodzielnych księgowych. Czy to się jednak opłaca?

Zalety prowadzenia samodzielnie ksiąg rachunkowych

Niewątpliwą zaletą prowadzenia ksiąg handlowych samemu jest oszczędność. Nie korzystając z biura rachunkowego, można zaoszczędzić na kosztach, związanych z wynagrodzeniem księgowego. Poza tym przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad wszystkimi danymi finansowymi firmy i może na bieżąco śledzić sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa. Zajmowanie się pełną księgowością daje też pewną elastyczność czasową i przestrzenną, umożliwiając prowadzenie ksiąg w każdym miejscu i czasie.

Dlaczego lepiej zatrudnić księgową?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest skomplikowane i wymaga posiadania bardziej specjalistycznej wiedzy rachunkowej niż w przypadku księgowości uproszczonej, która jest bardziej intuicyjna. W związku z tym, zajmowanie się księgami handlowymi samodzielnie przez osobę niedoświadczoną, może prowadzić do powstania poważnych błędów, które mogą skutkować problemami z Urzędem Skarbowym lub stratami finansowymi. To może boleśnie odbić się na pozycji firmy i jej kondycji ekonomicznej.

Ponadto pełna księgowość jest czasochłonna. Wymaga zwiększonej koncentracji i poświęcenia 100% uwagi. Dlatego, chcąc zaoszczędzić sobie stresów, warto zainwestować w profesjonalną obsługę księgową, która zajmie się wszystkim, zapewniając spokój przedsiębiorcy – może on poświęcić całą uwagę i energię na rozwój firmy oraz realizację strategii biznesowych.

<a href=pinit fg en rect gray 20