Wady i zalety korzystania z księgowości wirtualnej

Kategoria: Blog

wirtualna księgowość

Korzystanie z zewnętrznych biur rachunkowych to wygodna forma, ponieważ właściciele firm nie muszą organizować u siebie osobnych, drogich w utrzymaniu, działów księgowości. Ciekawym rozwiązaniem jest księgowość całkowicie wirtualna. Czy jest ona warta rozważenia?

Zalety wirtualnej księgowości

Taka forma księgowości zakłada prowadzenie komunikacji i dokumentacji online, przez kontakt mailowy albo przez programy informatyczne i aplikacje. Coraz więcej nowoczesnych biur rachunkowych oferuje wirtualną obsługę księgową firm. Ogromną zaletą dla przedsiębiorcy jest oszczędność czasu i kosztów. Nie musi on zawozić dokumentacji do biura księgowego, może przesłać skany lub skorzystać z oferowanego przez biuro księgowe bezpiecznego oprogramowania. Obsługa faktur, dokumentacji urzędowej, biznesowej może być realizowana w pełni zdalnie.

Ponadto przedsiębiorca ma możliwość wybrania dowolnego księgowego z całej Polski, nie ograniczając się tylko do miejscowych biur rachunkowych. Oznacza to możliwość wyboru najwyższej jakości obsługi i przystępnych cen, ponieważ wiele biur oferuje atrakcyjne warunki współpracy online.

Czy są jakieś wady wirtualnej księgowości?

Teoretycznie wirtualna księgowość pozbawiona jest większych wad. Jednak niektórzy zauważają, że korzystanie z tradycyjnych biur księgowych, pozwala na lepsze poznanie drugiego człowieka i zaufanie mu w o wiele większym stopniu, niż w przypadku nieznanej księgowej online, oddalonej od firmy o 300 km. Warto jednak pamiętać, że wybierając wirtualne biuro, utrzymujemy pewien dystans zawodowy, który pozwala zachować obiektywność, tak często pożądaną w kontaktach biznesowych.

Pojawiają się także głosy krytyki, związane z dostępnością online i Internetu, jednak przy obecnym rozwoju technologii, zarzuty te są całkowicie bezzasadne.

<a href=pinit fg en rect gray 20