Wszystko, co warto wiedzieć o prowadzeniu ksiegi przychodów i rozchodów

Kategoria: Blog

księga rachunkowa

Księga przychodów i rozchodów to jedna z najpopularniejszych form sporządzania ewidencji księgowej przez przedsiębiorców. Kto konkretnie może zdecydować się na jej prowadzenie? Zobowiązane są do tego osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Oprócz tego muszą to również robić spółki jawne, partnerskie i cywilne, których właściciele nie przekroczyli dochodu netto ze sprzedaży w wysokości dwóch milionów euro. Warto zaznaczyć, że nie są to jedyne podmioty zobowiązane do prowadzenia tego rodzaju ewidencji. Muszą to robić również między innymi osoby duchowne, które postanowiły zrezygnować z korzystania ze zryczałtowanego podatku dochodowego.

W jakim celu prowadzona jest księga przychodów i rozchodów?

Skoro już wiemy, kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów, wyjaśnimy teraz, jaka jest jej istota. Celem tego rodzaju dokumentacji jest przede wszystkim prawidłowe rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Wprowadzane są bowiem do niej wszelkie przychody oraz rozchody. Dzięki temu można skutecznie wyliczyć wysokość należnego podatku dochodowego. Jest to zatem wyjątkowo praktyczne „narzędzie”, dzięki któremu nie tylko łatwiej jest dopełnić wszelkich formalności urzędowych, ale przy jego pomocy można również podsumować kondycję finansową przedsiębiorstwa czy jego rentowność, a także zaplanować potencjalne inwestycje.

Czy księgę przychodów i rozchodów można prowadzić samodzielnie?

Księgę przychodów i rozchodów można prowadzić samodzielnie. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych czynnikach, takich jak na przykład chronologicznym porządkowaniu dochodów i rozchodów czy zapisywaniu wszelkich transakcji każdego dnia. Jeśli jednak chcesz zminimalizować liczbę swoich obowiązków, warto zdecydować się na skorzystanie z usług księgowych. Dzięki temu będziesz musiał przekazywać firmie jedynie informacje o uzyskanych dochodach lub wydatkach, a specjaliści z biura księgowego zajmą się wszystkim za Ciebie.

<a href=pinit fg en rect gray 20