Zmiana formy opodatkowania – kiedy należy powiadomić o tym urząd?

Kategoria: Blog

tekst podatki

Każdy przedsiębiorca zakładający własną firmę, zobowiązany jest do wyboru formy opodatkowania. Polskie przepisy umożliwiają jednak jej zmianę. Kiedy trzeba powiadomić o tym urząd? Zobowiązani są do tego przedsiębiorcy pozostający na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych w okresie pierwszego półrocza, którzy na drugą część roku postanowią opodatkować swoje przychody według skali podatkowej. Wówczas muszą oni poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy. Jak tego dokonać? Konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia, które składane jest do naczelnika właściwego oddziału.

Jak przygotować oświadczenie dotyczące zmiany formy opodatkowania

Jeśli zatem planujesz zmianę formy opodatkowania i musisz złożyć oświadczenie do naczelnika Urzędu Skarbowego, powinieneś zawrzeć w nim kilka istotnych punków. Dzięki temu płynnie przebrniesz przez wszelkie procedury i unikniesz niepotrzebnych problemów formalnych. Co należy zatem umieścić w omawianym dokumencie? Przede wszystkim powinien składać się on z danych podatnika oraz numeru NIP. Kluczowe jest jednak precyzyjne wskazanie terminu, w którym następuje zmiana opodatkowania i wskazanie jej nowej formy. W dokumencie należy również umieścić datę i miejsce złożenia oświadczenia, jego adresata, a także własnoręcznie je podpisać.

Czy warto zmienić formę opodatkowania

Wielu przedsiębiorców może zastanawiać się, czy warto zmienić formę opodatkowania. Niestety trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na ewentualne pytania. Uzależnione jest to bowiem od wielu czynników i każdą zmianę należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto skorzystać z omawianej możliwości, zalecamy zasięgnąć opinii doradców podatkowych. To doświadczeni specjaliści, którzy pomogą wybrać Ci najlepszą formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

<a href=pinit fg en rect gray 20