Kiedy zdecydować się na księgowość pełną, a kiedy wybrać księgowość uproszczoną?

Kategoria: Blog

mężczyzna przeglądający dokumenty w segregatorze i liczący na kalkulatorze

Właściciele małych oraz średnich przedsiębiorstw mogą prowadzić dwa rodzaje księgowości. Pierwsza z nich, czyli pełna, jak łatwo można się domyślić, jest bardziej szczegółowa, ale jednocześnie trudniejsza w prowadzeniu. Drugą opcją jest księgowość uproszczona. W tym przypadku zarządzanie dokumentacją jest znacznie prostsze, ponieważ polega jedynie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Którą z nich warto zatem wybrać? Uzależnione jest to przede wszystkim od upodobań przedsiębiorcy.

Kiedy wybrać księgowość pełną?

Księgowość pełną warto wybrać między innymi wtedy, gdy zależy Państwu na pełnej kontroli nad finansami firmy. Dzięki niej szczegółowo można przeanalizować na przykład przychody i wydatki przedsiębiorstwa, co znacznie ułatwi zaplanowanie inwestycji i ukierunkowanie strategii rozwoju. Istotną zaletą księgowości pełnej jest także możliwość dopasowania polityki rachunkowości do potrzeb firmy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że do jej prowadzenia zobligowane są przedsiębiorstwa, których przychód przekracza dwa miliony euro rocznie, a także wszystkie spółki akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, a także z ograniczoną odpowiedzialnością.

W jakich przypadkach lepiej zdecydować się na księgowość uproszczoną?

Na opcję uproszczoną lepiej zdecydować się w sytuacjach, w których zależy Państwu przede wszystkim na wspomnianej wcześniej łatwości prowadzenia księgowości. Wszelka dokumentacja z nią związana nie jest bowiem skomplikowana i wiele osób będzie sobie w stanie poradzić z nią samodzielnie. Jeśli jednak będą Państwo woleli zlecić prowadzenie księgowości uproszczonej specjalistom, będzie się to również wiązało ze znacznie mniejszym wydatkiem, niż ma to miejsce w przypadku księgowości pełnej.

<a href=pinit fg en rect gray 20