Czy sprzedając rękodzieło muszę zapłacić podatek?

Wiele kobiet w czasie wolnym lubi szydełkować, robić na drutach czy tworzyć biżuterię. W ten sposób powstają wyroby oryginalne, niepowtarzalne i wzbudzające zachwyt. Jednak żadna z nich po roku zajmowania się swoim hobby nie potrzebuje dwudziestu czapek ani stu par kolczyków. Myślą więc by część swojego urobku sprzedać, przy okazji zarabiając parę groszy na zakup kolejnych materiałów. Zarobek oznacza jednak płacenie podatku. Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z przepisami?

Kategoria: Blog

płacenie podatków

Sprzedaż rękodzieła a działalność gospodarcza

Twórca nie musi zakładać działalności gospodarczej, jeśli swoje produkty wstawia do komisu lub wystawia okazjonalnie. Co oczywiście nie oznacza, że nie musi rozliczyć dochodu z nich w arkuszu PIT. Jednak słowo „okazjonalnie” bywa bardzo różnie interpretowane przez Urzędy Skarbowe, jeśli więc planujemy np. regularnie kolejne produkty wystawiać na portalach aukcyjnych czy kiermaszach, jesteśmy zobowiązani założyć działalność.

Formy opodatkowania działalności związanej  z rękodziełem

Jeśli zdecydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, najlepiej jest zlecić prowadzenie księgowości i obsługę podatkową profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Do wyboru będziemy mieli kilka opcji rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Możemy wybrać standardowy sposób rozliczania się na zasadach ogólnych, ale również 19% podatek liniowy lub ryczałt. Co ciekawe, część rękodzielników może rozliczać się na podstawie karty podatkowej. Jednak ich wyroby muszą być zakwalifikowane jako twórczość ludowa i artystyczna przez instytucje takie jak np. Cepelia. Należy również pamiętać, że jeśli dalej pracujemy na etacie, a rękodzieło ma być tylko sposobem na dodatkowy zarobek, trzeba ten fakt zgłosić pracodawcy aby uregulować kwestię podatkowe i ZUSu.

<a href=pinit fg en rect gray 20