Od czego zależy cena usług księgowych?

Kategoria: Blog

księgowość

W bardzo wielu przedsiębiorstwach prowadzenie księgowości powierza się podmiotom zewnętrznym, czyli biurom księgowym. To wygodne i w większości przypadków opłacalne rozwiązanie dla współczesnych przedsiębiorców. Ceny biur księgowych działających obecnie na rynku mogą się od siebie różnić. Warto sprawdzić, od czego zależy koszt usług księgowych.

Czynniki wpływające na ceny usług księgowych

  • Zakres świadczonych usług. To podstawowy czynnik wpływający na cenę. Najczęściej na już na początku współpracy indywidualnie ustalany jest zakres współpracy pomiędzy biurem księgowym a firmą. Niektórzy przedsiębiorcy zlecają tylko część prac, pozostałymi zajmując się samodzielnie.
  • Usługi poszerzone o doradztwo. Standardowy zakres usług biur księgowych obejmuje m.in. prowadzenie ksiąg i ewidencji oraz rozliczanie podatków. Niektóre biura zapewniają również fachowe doradztwo. Warto ustalić wcześniej, czy będziemy korzystać z porad biura, gdyż może to wpłynąć na cenę.
  • Dostarczanie dokumentów. Ta kwestia również może wpłynąć na koszt usług księgowych. Należy ustalić więc, kto będzie dostarczał dokumenty do biura: czy firma świadcząca usługi księgowe sama o to zadba, czy też firma zlecająca będzie zobligowana do comiesięcznego przekazywania wszystkich dokumentów.
  • Prowadzenie ewidencji magazynowej. Jeśli firma zobligowana jest do prowadzenia ewidencji magazynowej, również należy zastanowić się, kto będzie się tym zajmować. Najczęściej przedsiębiorcy wykonują tę czynność samodzielnie. Jeśli jednak będziemy chcieli powierzyć to w ręce biura rachunkowego, musimy liczyć się z wyższą opłatą.
  • Doświadczenie i profesjonalizm. Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy przedsiębiorca chciałby powierzyć sprawy księgowe w ręce doświadczonych profesjonalistów. Warto pamiętać jednak o tym, że zapewne nieco drożej zapłacimy za usługi biura, które cieszy się wysoką renomą, istnieje na rynku już wiele lat i cieszy się ogólnym zaufaniem klientów. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie poszczególnych pracowników. Biura rachunkowe, które nie mają na swoim koncie żadnych pomyłek lub minimalną ich ilość doskonale zdają sobie sprawę z tego, skuteczność działania ma nieocenioną wartość. Doceniają to również przedsiębiorcy, którzy są w stanie nieco więcej zainwestować w usługi specjalistów.
<a href=pinit fg en rect gray 20