Księgowość w małej firmie. Zadania i wyzwania

Kategoria: Blog

księgowość w małej firmie

Choć księgowość w przypadku prowadzenia działalności jednoosobowej lub mikroprzedsiębiorstwa jest zdecydowanie łatwiejsza, aniżeli przy firmie zatrudniającej dziesiątki pracowników, to wciąż stawia ona przed właścicielem wiele wyzwań. Jakie obowiązki ma wówczas przedsiębiorca?

„Mała księgowość”

Właściciela małej firmy obowiązują zasady nazywane potocznie „małą księgowością”. Obejmują one prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jeśli mamy do czynienia z opodatkowaniem skalą podatkową albo podatkiem liniowym lub ewidencjonowanie przychodów przy ryczałcie. Dodatkowo w przypadku niektórych małych przedsiębiorstw może być konieczne ewidencjonowanie wyposażenia, środków trwałych oraz przebiegów pojazdów firmowych. Kolejne obowiązki będzie miał podatnik VAT. Wówczas musi on prowadzić rejestr zakupów i sprzedaży VAT, a tym samym jest zobligowany do wypełniania deklaracji rozliczeniowych miesięcznych albo kwartalnych.

Opłacanie składek ZUS

Kolejnym zadaniem właściciela małej firmy jest opłacanie składek ZUS i wypełnianie związanych z tym stosownych dokumentów. Jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, wówczas składki musi opłacać do 10 dnia miesiąca, jeśli jednak ma pracowników, wówczas obowiązuje go nieco dłuższy termin, do 15 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc.

Wyzwania w związku z prowadzeniem księgowości w małej firmie

Choć obowiązków w przypadku prowadzenia „małej księgowości” jest zdecydowanie mniej, aniżeli w dużych firmach, to wciąż zabierają one przedsiębiorcy bardzo dużo czasu. Poza wypełnianiem dokumentacji, musi on także na bieżąco śledzić zmiany zachodzące w przepisach, co również jest zadaniem absorbującym. Właśnie dlatego najbardziej opłacalną decyzją jest skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie księgowości, którzy wyręczą właściciela w żmudnym wypełnianiu deklaracji. Przedsiębiorca ma wtedy również pewność, że dokumentacja jest prowadzona w sposób prawidłowy.

Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem prowadzenia księgowości swojej firmy, serdecznie zachęcam do kontaktu z moim biurem rachunkowym.

<a href=pinit fg en rect gray 20