Outsourcing księgowy — czy warto przekazać obsługę księgową firmie zewnętrznej?

Outsourcing księgowy to przekazanie obsługi z zakresu księgowości firmie zewnętrznej. I chociaż takie rozwiązanie wciąż wzbudza w polskich przedsiębiorcach sporo obaw, warto poznać zalety outsourcingu księgowego.

Kategoria: Blog

księgowość

Główne zalety outsourcingu księgowości

  • Obsługa księgowa firm świadczona w ramach outsourcingu najczęściej wiąże się z niższymi kosztami niż prowadzenie księgowości w tradycyjnej formie. W przypadku księgowości wewnętrznej należy liczyć się z opłatami związanymi m.in. z zakupem i utrzymaniem niezbędnych sprzętów komputerowych i oprogramowania do prowadzenia działań księgowych, dodatkowymi szkoleniami, administrowaniem systemu. Dodatkowo należy uwzględnić również koszty personalne, czyli m.in. pensje dla pracowników, składki zdrowotne i ubezpieczeniowej, koszty związane z nieobecnością księgowego, koszty rekrutacyjne itp. Do tego doliczyć należy koszty logistyczne, czyli m.in. opłaty za powierzchnię biurową, przestrzeń do przechowywania dokumentów czy artykuły biurowe. W przypadku outsourcingu księgowości firma ponosi wyłącznie stałe koszty związane z obsługą i nie musi się martwić o wszystkie pozostałe kwestie. Co najważniejsze, wydatki te można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.
  • Firmy specjalizujące się w outsourcingu księgowości najczęściej zatrudniają najlepszych pracowników na rynku. Dodatkowo mają bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i stale podnoszą swoje kwalifikacje. Dzięki temu zapewniają znacznie efektywniejsze działanie i doskonale radzą sobie w sytuacjach kryzysowych.
  • Outsourcingowi księgowości to również oszczędność czasu i energii. Zarządzający firmą nie muszą angażować się w kontrolę jakości i efektywności działań księgowych. Nie muszą również angażować się w rozwiązywanie różnych problemów, jakie często pojawiają się w kwestiach księgowych. Wszelkie czynności związane z zarządzaniem działu księgowości przekazane są firmie zewnętrznej.
  • Firmy specjalizujące się w outsourcingu księgowym najczęściej oferują bardzo szeroki zakres usług, a jednocześnie specjalizują się w profesjonalnym doradztwie. Bardzo często można dodatkowo skorzystać z usług ekspertów do spraw podatkowych czy prawnych.
<a href=pinit fg en rect gray 20